
Sebastian Hörlin, ordförande för Socialdemokraterna i Jönköpings län.
Bild: Socialdemokraterna EksjöDagens ETC
Låt staten gå med underskott för att öka investeringarna. Det kräver Socialdemokraterna i Jönköpings län. Därmed vill minst åtta S-distrikt gå längre än partiets överenskommelse med Tidöpartierna om ett balansmål.
– Vi vill ta ytterligare ett steg mot en mer offensiv ekonomisk politik, säger Sebastian Hörlin, ordförande för Socialdemoktraterna i Jönköpings län.

Text
Vill du fortsätta läsa?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Ny rapport: vd-lönerna drar iväg

Välkänd bilverkstad blev tortyrlokal – med hjälp av Dalennätverket

MP-politiker polisanmäler hatare på Kent Ekeroths sajt Samnytt

Jakob Forssmed: ”Jag är ensamhetsminister”

Örebros kommunalråd: Partiledarna är inte posörer när de besöker oss
