Lundsberg
23 fall av kränkningar på Lundsberg – på kort tid
Stiftelsen Lundsberg skola uppger i sitt svar till Skolinspektionen att åtgärderna haft effekt – och att 23 kränkningar anmälts av personalen sedan i juni.
Bild: Jessica Gow/TTDagens ETC
Fem elever på Lundsberg är åtalade för att ha misshandlat sina yngre skolkamrater, efter att de yngre eleverna uttryckt sig grovt kränkande mot de äldre – i personalens närvaro.
Efter det inledde Skolinspektionen en granskning av internatskolan och krävde att huvudmannen skulle avhjälpa bristerna.
Nu redovisas åtgärderna. Där framgår att rektorn fått in 23 anmälningar om kränkande behandling sedan i juni.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Då var Vänsterpartiet närmast makten
Kristersson: Ser fram emot toppmöte utan Orbán
7 av 10 är emot marknadshyror: ”Skulle vara ett stort svek”
Regeringens utredare åkte på bjudresa till Orbán-kopplat institut
Varning för storbråk: S öppnar för att skrota valfrihetslag i äldreomsorgen