Dagens ETC
Totalt har runt 22 000 personer avvikit efter att ha fått ett avvisningsbeslut från migrationsverket. Nu ska polisen få ett utökat uppdrag att hitta dem. – I grunden handlar det om ett regeringsbeslut och vi kommer få förstärkningar från andra delar av landet, säger Lars Förstell på Skånepolisen.Text
Regeringen jobbar med flera möjliga lösningar för att få flyktingar att lämna Sverige. Samtal pågår med Afghanistan, man förstärker poliskåren i Skåne och kraftsamlar i flera myndigheter.
– Det är omöjligt att säga hur det kommer se ut i framtiden, men förstärkningen vi har nu för gränskontrollerna ligger på runt 100 poliser. Sedan kan det bli aktuellt att anställa fler med bas här nere för inre gränskontroller, säger Lars Förstell, som inte vill kalla den framtida insatsen för ett nytt REVA.
– Skillnaden mot REVA är att det här i första hand är kontroller vid gränsen, där vi kollar människor som kommer in i landet, säger han.
Trots det talas det redan nu om att låta 150 poliser jobba enbart med avvisningsärenden. Och de kommer ha att göra, enbart i år har det lämnats in över 10 000 ärenden från migrationsverket. Hur många av dessa som är kvar i landet eller som redan har åkt självmant utan att meddela myndigheterna har polisen ingen aning om.
– Det är naturligtvis en omfattande arbetsuppgift, men det har vi haft under en längre tid när det gäller den här gränskontrollverksamheten. Det är regeringen som beslutar hur vi ska arbeta och vi kommer följa det uppdraget. Dag Ankersen
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Detta kanske också intresserar dig

Margot Wallström om indragna stödet till Palmecentret: ”Vi är ganska arga”

Palmecentret blir av med Sida-stöd: ”Orbanisering av svensk politik”

Riksrevisionens kritik: Ni har glömt förskolan

Sveriges beredskap är god – så länge vi inte pratar vårdplatser

L:s valberedning har snart hittat nya partiledaren
