Jan Jönsson och Daniel Helldén i Almedalen.
Bild: Cecilia Modig/PressDagens ETC
Cykelbanor och dragqueens. Det är två av de utlösande faktorerna bakom de massiva floder av hat och hot som Jan Jönsson (L) och Daniel Helldén (MP) tvingats utstå.
– Kliver man in i frågor som handlar om hbtqi, migration, mänskliga rättigheter eller kriminalitet, då blir de ju skogstokiga, säger Jan Jönsson under ett samtal över saft och bulle i Almedalen.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Storbritanniens egen ”Elon Musk” tvingas lämna Sverige
Ny rättsprocess mot Dumpen – för hets mot folkgrupp
Palestinademonstrant åtalas för hets mot judar
Överklassen vinnare när matmomsen sänks: ”Pengar i fickan på de som köper oxfilé”
Expressen-profilen talar ut om Christian Peterson: Värre än de gånger jag blivit mordhotad