Hoppa till innehållet

Ätstörningar

Kritik mot vård av ätstörningar: missar människan

Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Behandlingar mot ätstörningar fokuserar för mycket på biologiska förklaringar och på symptomen i sig. Det hävdar psykologiforskaren Lo Foster, som vill rikta om fokus mot hela människan och till orsakerna bakom den psykiska ohälsan.

– Vi behöver fördjupad forskning om psykisk ohälsa och vad det innebär att vara ung idag. Både skolan och vården skriker efter det, säger hon.

Kommentera

Ätstörningar är ett problem som visat sig svårt att behandla och där återfall är vanligt. Det som behövs för att komma vidare och utveckla anorexivården till det bättre är – snarare än biologiska förklaringar och fokus på symptomen i sig – en djupare förståelse av personen bakom sjukdomen. 

Det hävdar åtminstone psykologiforskaren Lo Foster, som i sin avhandling vid Lunds universitet undersökt hur humanistisk psykologi kan användas i behandlingen av anorexia.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.