Dagens ETC
Varför går Solrevolutionen, trots en rödgrön regering, så mycket långsammare här i Sverige än runt om i världen?Klara Strandberg, kommunikationschef på ETC, föreläser om hur vi tar Solrevolutionen till Sverige.Text
Solenergin växer snabbare än vad som förutspåtts och snart beräknas solenergin bli konkurrenskraftig gentemot kolkraften. Den solrevolution vi så länge har längtat efter håller äntligen på att bli verklighet! Men varför går utvecklingen, trots en rödgrön regering och många gröna löften, så mycket långsammare här i Sverige? Och hur kan vi arbeta för verklig förändring?
Klara Strandberg, kommunikationschef på ETC, berättar om framgångarna och utmaningarna inom Solrevolutionen i samband med Sveriges största Klimatfestival!. Hon förklarar hur det kommer sig att det är just tidningshuset ETC som äger en av Sveriges största solcellsparker. Det blir även en diskussion om den rättvisare smartphonen Fairphone 2 och framtiden för småskalig och mindre miljöskadlig mobiltelefoni.
Här kan du se hela programmet för Sveriges största Klimatfestival.
Datum och tid: 21 maj, kl 14:00.
Plats: Biston, Moriska Paviljongen. Norra Parkgatan 2, Malmö.
Välkommen!
Text
Detta kanske också intresserar dig
ETC El inleder samarbete med Lystr – sol, lagring och lägre elkostnader utan kontantinsats
Ansökan om energigemenskap i Hultsfred: ”Kan bli ett viktigt pilotprojekt”
Äntligen har ETC Mobil familjeabonnemang
Fem tips: Så gör du för att minska effekttopparna och spara pengar
ETC Sol: Snart kopplas ny solel in på nätet – utan några banklån