Hoppa till innehållet

ETC-företagen

Publikrekord för årets solfest

Solparkens nya lekplats blev ett naturligt nav under årets solfest. Här stannade barnen i timmar, körde bilar och cyklar, byggde raketer och lekte med dinosaurier.

Solparkens nya lekplats blev ett naturligt nav under årets solfest. Här stannade barnen i timmar, körde bilar och cyklar, byggde raketer och lekte med dinosaurier.

ETC Solpark

Trots att solen bara tittade fram då och då samlades över 430 personer till årets solfest i ETC Solpark i Katrineholm. Det blev nytt publikrekord. ”Jag gillade att det var ett så brett program”, sa besökaren Henrik Edlund, som deltog i nästan alla dagens föreläsningar.

Den här artikeln är producerad av ETC Solpark
Kommentera

Läs hela texten på etcsolpark.se

Gratis läsning, ingen inloggning krävs.

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.