Solparkens nya lekplats blev ett naturligt nav under årets solfest. Här stannade barnen i timmar, körde bilar och cyklar, byggde raketer och lekte med dinosaurier.
ETC Solpark
Trots att solen bara tittade fram då och då samlades över 430 personer till årets solfest i ETC Solpark i Katrineholm. Det blev nytt publikrekord. ”Jag gillade att det var ett så brett program”, sa besökaren Henrik Edlund, som deltog i nästan alla dagens föreläsningar.
Läs hela texten på etcsolpark.se
Gratis läsning, ingen inloggning krävs.
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Giftfria grönsaker: Ny andelsodling i ETC Solpark
Ny ledarpodd: ”Man måste tänka sig Ulf Kristersson lycklig”
Spännande granne till ETC Bygg i Hultsfred: Världens kanske största fågelmatare
ETC Mobil utvecklas och växer snabbt – ökat med 25 procent
Dagens ETC Live: Har vi råd med framtiden?