
Johan Jenny Ehrenberg och Rebecka Bohlin presenterar de stora dragen i ETC-verksamheterna 2024.
ETC Media
ETC:s verksamheter växer, fördjupas och sprider sig – inte genom vinstjakt, utan genom gemensamt sparande, samhällsengagemang och en envis tro på att förändring sker bäst i praktiken.
Nu har alla bokslut för de många ETC-företagen redovisats och finns på Bolagsverket för intresserade. Alla som sparar i B-aktier i ETC Bygg, ETC Sol eller Dagens ETC kan även logga in på Mina sidor och läsa sammanfattningar av de årliga bolagsstämmorna som hållits i bolagen.
Vi kallar det Tillsammansmakt
Här är en kort sammanställning om en utveckling som är mycket spännande! ETC-bolagen är många, eftersom vi gör så många olika saker, och vi vill att varje projekt ska ha en egen självständig ekonomi och kunna leva på egna meriter. Men i grunden är alla bolag möjliga bara genom det stora stöd, och det stora sparandet i dem, från dem som följer, läser och är med och stödjer ETC-projekten. Mycket av det vi gör förvånar andra, då det är så stora projekt. Vi kallar det Tillsammansmakt, eftersom allt handlar om att samla många för att göra politik på riktigt, i vardagen.
I huvudsak kan man se ETC som tre större verksamheter:
• MEDIA: Vår mediadel med tidningar, webb, film, poddar och förlag.
• ENERGI: Vår sol- och energidel som jobbar med ren energi både åt våra elkunder men även åt alla andra genom satsning på solparker och lagring.
• BYGG: Vår byggdel som bygger stora hyreshus vi äger och driftar själva. Vi står också i färd med att bygga parhuslägenheter, även det hyresrätter.
Tillsammans gör vi skillnad
Alla delar handlar framförallt om klimatfrågan – men det borde ju allt företagande göra idag med tanke på klimatkrisens utveckling. Här kommer siffror för våra verksamheter inom energi. Observera att det gäller 2024 (när detta skrivs, juni 2025, är ETC-projekten ännu större).

Fler röster, större genomslag
Vår dagstidning Dagens ETC omsatte 72,2 miljoner, vilket är en ökning med nära 3,1 miljoner från året innan. Lägger man till veckotidningen ETC nyhetsmagasin, vår kundtjänst, vårt marknadsföringsbolag, administrativ personal, vår IT-avdelning samt Stiftelsen ETC som äger mediebolagen, så omsatte verksamheterna tillsammans betydligt mer.
Mest har Dagens ETC vuxit. Dagstidningen har en mycket stark utveckling vad gäller antal prenumeranter och prenumerationsintäkter. När året startade hade Dagens ETC 20 312 prenumeranter och året avslutades med 24 194 prenumeranter!
Vi har äntligen förutsättningar med mediestödet för de närmaste åren och kan agera utifrån det.

Dagens ETC har också haft ett mycket stort genomslag i andra medier. Det gäller både vår nyhetsjournalistik och opinionsbildning. Vi har dessutom genomfört stora avgörande förändringar som kanske inte syns, men som rustat Dagens ETC för den digitala framtiden. Det handlar bland annat om att säkra betalflöden och prenumerationshantering.
En särskild insamling för extra journalistiska krafter har pågått sedan 2022. Och det fungerar. Det här är faktiskt den viktigaste lärdomen vi kan dra av vår ekonomiska utveckling. Allt handlar om att bli fler – det är här den verkliga styrkan ligger i att möta hot från politik och andra krafter. Insamlingen har haft en sådan nivå att vi kunnat ingå nya samarbeten och anställningar, inte minst vad gäller granskande kapacitet. 2024 fick vi in 4,63 miljoner till framförallt grävande journalistik. Dessutom var det 614 personer som sparade i Dagens ETC AB genom B-aktier i bolaget, sammanlagt 14,5 miljoner kronor.
Vår dagstidning är navet i ETC genom att den genom stark journalistik hela tiden når ut till allt fler.
Med solens hjälp laddar vi Sverige
Våra energibolag har en envis fokusering på solenergi, men satsar också alltmer på batterier för lagring och elbilsladdning. Med solceller som metod sprider vi makten över energin till så många vi kan.
Motorn är människors sparande i ETC Sol AB. Sparandet har stadigt vuxit och vid slutet av 2024 låg det på 248 miljoner kronor. Det är 2 618 personer som sparar, och de fick 5,5 % i avkastning på sin placering. ETC Sol lanserade 2024 dessutom en lånekampanj till ränta – Sol Kortlån. Den kampanjen fick in 28,3 miljoner kronor.
Det är ETC Sol som finansierar uppbyggnaden av solparkerna. Arbetet utförs delvis av ETC Elproduktion, men stora kostnader av inköp – material som solceller, batterier och så vidare – betalas av ETC Sol direkt till leverantören.
Den siffra som bäst synliggör hur mycket ETC Sol investerat i solceller är hur mycket vi ökat anläggningstillgångarna. Dessa ökade 2024 med 24,4 miljoner kronor. Omsättningen för ETC Elproduktion var 15 miljoner kronor.

Vi ökar något hela tiden
Under 2024 är det framför allt ETC Solpark i Katrineholm som byggts ut med både fler solceller (ytterligare 1,5 MW, till 5 MW) och batterilager. Den pågående solparksutbyggnaden i Hultsfred projekterades under 2024 men väntade på inkopplingsmöjlighet för att kunna byggas ut.
Totalt producerade vi cirka 19 GWh 2024, vilket är en ökning jämfört med 2023. Vi ökar något hela tiden tack vare att vi bygger ut – både solparker och hos privata kunder. Dessutom ska man inte glömma att det är ETC Sol som äger energisystemen i våra hyreshus, och att den intäkten ökar i takt med att fler hyresgäster flyttar in i färdiga hus.
ETC El bidrar till solceller
Vi driver även elhandelsbolaget ETC El (med det formella namnet ETC Elhandel i Stockholm AB). Det omsatte 37,6 miljoner. I januari 2024 hade vi 6 957 aktiva elkunder och 994 som producerade solel. Vid årets slut hade vi ökat till 7 074 aktiva elkunder och 1 081 producenter av solel. Bolagets vinst går direkt till investeringar i fler solceller. 2024 gav ETC El 1,8 miljoner direkt till solceller och ytterligare 3,5 miljoner indirekt.
Förutom ETC El så bidrog även ETC Mobil och ETC Klimat med närmare 600 000 kronor till nya solceller under året.

Vi bygger för människor och framtiden
Vi har tidigare byggt klimatpositiva hyreshus i Växjö och Västerås. Under 2024 fortsatte vi bygget av ett 12 våningar högt hyreshus i trä och halm, i Malmö. Det beräknas bli inflyttningsklart i januari 2026 – och blir då världens högsta hus med ytterväggar av halm och trä. Finansieringen kommer i första hand från våra sparare som har B-aktier i ETC Bygg AB. Sista december 2024 var det 222 miljoner som crowdfundats genom sparande i B-aktier i ETC Bygg. Det är sammanlagt 1 553 personer som sparar i B-aktier och som 2024 fick en avkastning på 5,5 %.
Fick stor uppmärksamhet
ETC Bygg fick under 2024 stor uppmärksamhet, bland annat för att vi tagit fram ett nytt recept på betonggrund med flygaska och mindre cement, samt armering med bergarten basalt. ETC Byggs husgrund i Malmö har cirka 50 procent lägre klimatavtryck än en traditionell betonggrund. Alla hus vi bygger är energieffektiva och täckta av solceller. Huset i Malmö får solceller på tak, balkonger och den södra fasaden. Vi bygger företrädesvis i biobaserade material och i Malmö är det en kombination av trä och industripressad halm. Våra hus är klimatpositiva för att de lagrar in mer koldioxid än vad som släpps ut på grund av bygget.

Tilldelades internationellt pris
2024 nominerades ETC Bygg till Växjö Träbyggnadspris och Nordiska rådets miljöpris 2024. Vi blev oerhört stolta över att tilldelas det prestigefyllda internationella priset UIA Award 2030 för våra första hyreshus i Västerås, i konkurrens med 125 projekt från 40 länder. Priset delades ut i Kairo av International Union of Architects, i samarbete med FN.
Byggomsättning 2024
Intresset är stort för vad ETC Bygg gör och många vill att vi bygger på fler orter. Vi har kapacitet att bygga ett större projekt i taget. Blir vi ännu fler sparare ökar naturligtvis vår kapacitet. När ett husbygge är klart samarbetar vi med banker för slutfinansiering, så att vi kan flytta eget kapital till nästa projekt.
ETC Bygg, som äger och driftar husen, omsatte 9 miljoner kronor 2024. Den verkliga omsättningen sker i bolaget som bygger husen, alltså ETC Byggentreprenad. Där omsattes 63,1 miljoner under året. När husen är klara överförs de till ETC Bygg som sköter drift och förvaltning.
Våra stora hus tar normalt 1,5–2 år att bygga klart. 2026, när höghuset i Malmö står klart, kommer vi att utöka antalet lägenheter (idag 75) med ytterligare 52.
Ekohusfabrik i drift
För att kunna bygga snabbt och miljövänligt driver ETC Byggentreprenad en ekohusfabrik i Hultsfred, där vi bygger färdiga utfackningsväggar i trä och halm. Att vi bygger inomhus i sektioner innebär att vi både får en bättre arbetsmiljö och effektivare produktion.

Små projekt kan bli stora
Dessutom utvecklar vi en rad mindre projekt som kan bli stora. ETC Odla är ett bra exempel där vår fermenterade jordkraft och biokol börjar etablera sig hos stora försäljare.
Under 2024 startade vi popupförsäljning av ETC Odlas plantor och skörd i Stockholm, i vår lokal på St Paulsgatan vid Slussen. Där har vi även genomfört en rad föreläsningar om energi, solceller, batterilagring, odling och andra samhällsfrågor.
Vi satsar också allt mer på konst och event i ETC Solpark i Katrineholm. Sommaren 2024 pågick en rad utställningar, bland annat om Wild Clay och WoodArt. ETC Odla hade en rad föreläsningar, om tomatodling och biologisk mångfald.
Solparken prisades
Södermanlands arkitekturpris 2024 tilldelades ETC Solpark för sin funktion som mötesplats, testbädd och utbildningscentrum kring hållbar arkitektur och innovativt samhällsbyggande, med energiförsörjning i fokus.
Johan Jenny Ehrenberg lanserade två stora turnéer: utställningen Befrielsen och föreläsningen Hoppet 2.0, som besökte ett stort antal orter – där människor också passade på att bli prenumeranter på Dagens ETC.
ETC Omställningsakademin genomförde utbildningar och föreläsningar för föreningar och företag. Vi lär ut det vi kan. Vi sålde 2 390 tågresor via sajten ETC Tåg, vi utvecklar elbilspoolerna runt våra hus bit för bit, deltar i debatten – och mycket mer…
Men ovanstående är de stora huvuddragen.
Vinstjakt förstör gärna en idé
ETC-bolagen går runt och har dessutom en liten vinst som omsätts i utökad verksamhet direkt. Men vi är stolta över att vi inte jagar vinst, utan istället söker sparare som placerar sina pengar hos oss mot avkastning, så att vi kan förändra tillsammans. Tanken är att mer resurser ger oss mer kraft att förändra.Vinstjakt förstör gärna ett bolags idé och uppgift – man börjar jaga fel sak. Vi vet att detta är en annorlunda inställning, men vi är rätt stolta över den. Att spara i gemensamma projekt för att mota den ensidiga berättelsen som borgerlig media ger, att kunna göra direkta klimatpolitiska insatser med hus och energi – inte bara ha åsikter om det – är motiv nog för den verksamhet som samlas under ordet ETC. Vi kommer under 2025 därför presentera ytterligare projekt för kort- eller långvarigt sparande.
Tänk vad vi skulle kunna göra...
Tillsammans med våra 4 785 sparare, tusentals prenumeranter och människor som stöttar våra olika verksamheter, är vi stolta över att vi 2024 gjort konkret skillnad. Mer om vad vi gjort, och hur många kilo koldioxid de olika verksamheterna sparat, läser du i sammanställningen Från Hopp till handling.
Vi är ganska många – men tänk vad vi skulle kunna göra om var och en av oss fick med en person till!
Det kanske allra viktigaste är att vi idag når ut till en miljon läsare per månad via dagstidningen Dagens ETC. En bred journalistik har ökat berättelsen och når så många fler.
Där finns vår verkliga trygghet och makt att förändra.
Johan Jenny Ehrenberg, grundare av ETC
Rebecka Bohlin, kommunikationschef, ETC
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Alla solpaneler på plats i solparken i Hultsfred

ETC Bygg drog storpublik i Almedalen: ”Det här är avgörande för att branschen ska överleva”

Artisten Jonathan Johansson till solparken 10 juli: ”Hållbar energi och kultur samspelar”

Just nu i Malmöhuset: Det uppstår problem hela tiden – men vi löser dem

Stark konstsommar i ETC Solpark: Tre nya sommarutställningar
