I våras tog ETC Byggs grundare Johan Jenny Ehrenberg det första symboliska spadtaget. Att bygga upp första parhuset har därefter gått fort. Nu tas ett steg i taget för att bygga klart huset, med träfasad och integrerat solcellstak.
ETC Bygg
ETC Bygg har nu fått upp väggar och takstolar täckta av takpapp till det första av sju parhus som byggs i Hultsfred. Detta hus kommer inte att kopplas upp på elnätet, det byggs off-grid. Solceller på tak och staket är självklart – men det kan bli mer.
Gratis läsning, ingen inloggning krävs
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Från konsument till producent – klimatstudiecirkel i Skarpnäck inspirerades av Klimaträkning
Befrielsen i Europaparlamentet: ”Vi får inte tystna!”
Trots högre elpris: Solel i ETC Byggs hyreshus ger låga elräkningar
Enormt gensvar för att skaffa solceller – utan kontantinsats
Förmedling via kommunal bostadskö – en win-win