
ETC Bygg
Redan 2022 vann ETC Bygg en markanvisning för att bygga i Gottsunda, Uppsala. Byggstarten har fördröjts av miljöskäl, men under tiden är ETC Bygg involverat i Social agenda för Gottsundas stadsutveckling. 9 december tog kommunen och berörda fastighetsbolag i hand på att åta sig att uppfylla agendans mål och aktiviteter.
Annelie Norell från ETC Bygg tycker att de gemensamma mötena i workshop-form har varit konstruktiva och upplever ett uppriktigt engagemang från alla inblandade.
– När vi berättar sådant som är självklart för oss, att alltid anlita någon av de hyresgäster som bor i våra hus som avlönad portvakt, så hör vi att det inte är självklart för alla. Vi lär av varandra.
Läs hela texten om vad den sociala agendan innebär för åtaganden från de inblandade på etcbygg.se.
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Johan Jenny Ehrenberg om sitt experiment: ”Batterier ger makt över energin”

ETC Solpark firar Pride: ”Vi måste stå emot fascismens försök att begränsa människors frihet”

Nu sätts fasaden på höghusbygget i trä och halm: ”Vårt hittills vackraste hus?”

Smygstart på ETC Odlas självplock av tomater: ”Om två veckor dignar det av skörd”

Nytt publikrekord i ETC Solpark – gratiskonsert i solen lockade
