
Taken och balkongerna är täckta av solceller, men skillnaden mellan de tre husen i Växjö är hur de lagrar energin.
ETC Bygg
I tre hyreshus i Växjö testar ETC Bygg vilken skillnad batterilagring gör för solenergi. Resultaten efter bara ett halvår är tydliga: stora batterier kan spara hundratusentals kronor varje år.
I Växjö pågår just nu ett unikt energiexperiment i ETC Byggs tre hyreshus. Taken och balkongerna är täckta av solceller, men skillnaden mellan husen är hur de lagrar energin: ett hus har inget batteri alls, ett har ett batteri på 28 kWh – och det tredje är utrustat med ett betydligt större på 90 kWh.– Vi vill följa experimentet i minst ett år, men redan nu ser vi en tydlig tendens: ganska rejäla batterier är det bästa, säger ETC Byggs grundare Johan Jenny Ehrenberg.
Batterier förändrar spelplanen
Syftet är att visa i siffror vilken roll batterilagring spelar. Ehrenberg pekar på dagens situation där nätavgifterna ofta gör det olönsamt för mindre solparker att mata ut el. – Det absurda är att man kan bli skyldig pengar fast man producerar ren solel. Med batterier tar vi tillbaka kontrollen – både lokalt och i större skala.
Tydliga resultat redan efter sex månader
Experimentet har nu pågått sedan mars. Ehrenberg visar ett kalkylark där siffrorna talar sitt tydliga språk:Huset utan batteri sparade i augusti cirka 1 500 kronor.Huset med det stora batteriet sparade 10 600 kronor samma månad.Det mindre batteriet räcker inte till, medan det större sannolikt gör ett hyreshus självförsörjande på el under minst nio månader om året.– Vi ser att rätt batterier kan spara husen flera hundra tusen kronor per år. När batteriet är fullt måste vi ändå skicka ut el på nätet, men ersättningen är så låg att det är betydligt mer lönsamt att lagra energin för egen användning. Därför är fler laddstolpar för elbilar dagtid en smart lösning.
Nästa steg: större batterier och energigemenskaper
ETC Bygg planerar nu för ännu större lösningar. I Malmö diskuteras ett batteri på 200 kWh till det pågående bygget av ett hyreshöghus, och i Hultsfred är byggstarten nära för sju parhus. Där vill företaget skapa en energigemenskap där sex av husen delar på ett gemensamt, kraftigt batteri.Dessutom ska ett av parhusen bli ett så kallat off-grid-hus – helt frikopplat från elnätet och självförsörjande med hjälp av solceller, batterilagring och en elbil som backup.Även de tre husen i Växjö kan på sikt bli en energigemenskap, men just nu pågår en juridisk prövning som måste avgöras först.
- ETC Bygg har tre hyreshus på Högövägen i Växjö, med sammanlagt 45 lägenheter. Husen stod klara 2022–2023
- I husen finns lägenheter i olika storlekar, 1–4 rum och kök, 34–117 kvm, samtliga med balkong.
- Tack vare solcellerna har hyresgästerna mycket låga elräkningar.
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

ETC Solpark firar Pride: ”Vi måste stå emot fascismens försök att begränsa människors frihet”

Nu sätts fasaden på höghusbygget i trä och halm: ”Vårt hittills vackraste hus?”

Smygstart på ETC Odlas självplock av tomater: ”Om två veckor dignar det av skörd”

Nytt publikrekord i ETC Solpark – gratiskonsert i solen lockade

Byggchefen: ”Vi är stolta över att kunna använda träull i golven”
