Hållbarhetsstrateg Arvid Lindblad vid sjön Hulingen i Herrstorpet där det nya bostadsområdet är i färd med att växa fram.
ETC Bygg
85 miljoner har Hultsfreds kommun investerat i det nya bostadsområdet Herrstorpet. Men försäljningen av tomterna har gått trögt. Nu hoppas kommunen att ETC Bygg:s parhus ska skapa ett ökat intresse för området.
Gratis läsning, inget inlogg krävs.
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
”Jag flyttar inte till Malmö, jag flyttar till ETC Bygg” – nu bor de första hyresgästerna i vårt höghus
Sista arbetsdagen innan första hyresgästerna flyttar in – stressigt? Självklart!
ETC Solpark laddar för Solfest – hållbarhet, kunskap och gemenskap
Video: Klimatet eller plånboken? Brf Kaprifolen löste dilemmat
Brf Kaprifolen valde ETC El: ”Bra för plånboken och klimatet”