Konstnären Alexander Mood är intresserad av gränser. Men mer av gränser mellan liv-död och konst-verklighet än nationers gränser.
ETC Solpark
När Alexander Mood ärvde sin fars fiktiva kungarike kände han först ilska och sorg. Men i lådorna fulla av påhittade författningar och kungliga artefakter fanns också fröet till ett flerårigt konstprojekt – och en möjlighet till försoning. I sommar avslutar han sitt utforskande av makt, demokrati och faderskap med utställningen Blått blod i Katrineholm. Kanske sätter konstnären eld på tronen?
Läs hela texten på etcsolpark.se
Gratis läsning, ingen inloggning krävs.
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Giftfria grönsaker: Ny andelsodling i ETC Solpark
Ny ledarpodd: ”Man måste tänka sig Ulf Kristersson lycklig”
Spännande granne till ETC Bygg i Hultsfred: Världens kanske största fågelmatare
ETC Mobil utvecklas och växer snabbt – ökat med 25 procent
Dagens ETC Live: Har vi råd med framtiden?