 
  Dagens ETC
Nyligen kopplades Europas största solcellspark hittills in till elnätet. Det är en gigantisk park på 300 MW solpaneler somkommer att ge ström till 250 000 människor.Text
Solcellsparken ägs av företaget Neoen och ligger Cestas i Frankrike. Parken har byggts under de senaste tio månaderna och kopplades in till elnätet den 25 september.
Totalt består parken av 300 MW uppdelade i 25 separata produktionsenheter. Allt sammans upptar en yta på 250 hektar. Elen som produceras kommer att räcka till 250 000 människor, ungefär lika många som bor i den närliggande staden Bordeaux, skriver nättidningen PV Tech.
När arbetet med parken var som intensivast arbetade 250 människor samtidigt med att montera solpaneler – totalt kunde de sätta upp 5 MW per dag. Modulerna som satts upp har tillverkats av tre kinesiska leverantörer. Solcellsparken kommer sälja energin till priset av 105euro per MWh.
Läs mer här.
Text
Detta kanske också intresserar dig
 
  Möt trädgårdsmästaren som vill återerövra kunskap om örters kraft
 
  Så väljs köken till höghuset: ”De ska hålla länge, produceras klimatsmart – och kännas rätt”
 
  Vad snackas det om i byggboden – och hur går det med rördragningarna?
 
  ETC Sol motverkar slit-och-släng: Här återbrukas solceller
 
  Stor utbyggnad av ETC Solpark i Katrineholm: ”Tack till alla som stöttar”
