Lottie Winnerhed: Vi vill visa att solparken är mer än ett energiprojekt. Det är ett kulturhus där teknik, odling, arkitektur och mathantverk möts.
ETC Solpark
En höjdpunkt 2025 – som började med en galen idé – tänker verksamhetschef Lottie Winnerhed tillbaka på med särskild värme. Hur kan säsongen i övrig sammanfattas? Det har varit ett väldigt roligt år med tusentals besökare, nya satsningar och ett allt större lokalt genomslag.
Läs hela texten på etcsolpark.se
Gratis läsning, ingen inloggning krävs
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Nu erbjuder ETC Sol frekvenshandel i elområde fyra
Nu förmedlas lägenheterna till hyreshuset i Malmö
Här monteras köken som driver fram bättre klimatval
Johan Jenny Ehrenberg: Elfakturan som är ett dåligt skämt
Därför väljer Johan ETC Mobil: ”Vardagsvalen gör skillnad”