Black friday
S-utspel om fuskande rea: ”Ska inte löna sig att luras”
– Det borde finnas ett starkt incitament och intresse från både konsumenter och företag att få ordning på det här, för att undvika misstro och känslan av att känna sig lurad, säger Jennie Nilsson.
Bild: Socialdemokraterna.Dagens ETC
Sedan 2022 är företag skyldiga att redovisa vad en produkt har kostat 30 dagar innan den har hamnat på rea. Men många företag tänjer på reglerna och fuskar med information om tidigare pris.
– Reglerna har inte haft avsedd effekt. Man bör utöka till 90 dagar, säger Jennie Nilsson (S).
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
Gör som över 30 000 andra: Läs Sveriges snabbast växande dagstidning
✔️Full tillgång till allt på etc.se. ✔️Ingen bindningstid. ✔️ Digital tidning varje dag
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.