Hoppa till innehållet

Mötet

Jonas Malmborg: Så blev Klarna ett bolag som svenskarna älskar

Till innehåll

Dagens ETC

En digital uppstickare som utmanar bankbranschens feta katter. En simpel ockrare som tjänar pengar på att skuldsätta ekonomiskt svaga individer. Eller en Tiktokbank som genom sin snygga marknadsföring lockar oss till ekologiskt fördärv?

Åsikterna om Klarna är många och går isär – kanske för att bolagets affärsmodell sätter fingret på mänsklighetens styrka, men också stora svaghet. Det menar i alla fall journalisten Jonas Malmborg i en ny bok om bolaget.

Klarna, eller Kreditor som företaget ursprungligen hette, må ha startat som en betalningslösning på nätet, i en tid då människor tyckte att shopping online var både krångligt och osäkert.

– Det uppstod i ett behov. Folk kunde inte handla på nätet på ett säkert sätt, förklarar Jonas Malmborg, författare till ”Den stora kreditfesten”, som kommer ut i veckan på Albert Bonniers förlag. Dagens ETC träffar honom på ett café på Sveavägen i Stockholm, nästgårds med Klarnas huvudkontor. Tre handelsstudenter såg möjligheten i att erbjuda betalning först efter att kunden hade fått sin order. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln