
Hyresgästföreningen och Fastighetsägarna når inte varandra inför 2025 års hyreshöjningar, och skiljeman har kopplats in i 77 kommuner.
Bild: Tomas Oneborg/SVD/TT, Filippa Ländin, Fastighetsägarna (montage)Dagens ETC
Hyresförhandlingarna inför 2025 års hyresnivåer är i gång tidigare än vanligt och med rekordhöga höjningskrav från Fastighetsägarna.
– Hyresgästerna har inte fått ta en särskild stor del av kostnadsräkningarna, säger Rikard Ljunggren som är vd för Fastighetsägarna GFR.
Men det håller inte motparten med om, utan anklagar Fastighetsägarna för att kräva för mycket och skynda för snabbt.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.