Hoppa till innehållet

Kommentar

Hit med en feminism som lyfter golven

Bild: Bild: José Figueroa

Dagens ETC

Visst når den feministiska kampen framgångar. Rebecka Bohlin listar dem – och pekar på varför klassperspektivet bör upp på plakaten när vi firar Internationella kvinnodagen idag.

Har den feministiska rörelsen av i dag ett klassperspektiv? Kanske är frågan fel ställd, för självklart har åtminstone delar av den feministiska rörelsen ett klassperspektiv och driver frågor om jämlikhet och krav som rör lågutbildade kvinnors rättigheter på arbetsmarknaden, rimliga pensioner för kvinnor och så vidare. Så frågan bör snarare formuleras: Hur stark är denna del av kvinnorörelsen och vilket gehör får den för sina krav?

Uppenbart är att den verkar i motvind och troligtvis är den del som har svårast att komma till tals och därför dessutom sällan ges tolkningsföreträde när problem formuleras. Därmed inte sagt att den klassmedvetna feminismen inte existerar – vilket debattörer då och då gör gällande, ofta utifrån ett påstående om att den feministiska rörelsen har ”spårat ut”.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln