Hoppa till innehållet

USA

Facket till nordiska modejättarna: Kan knappt leva på lönen

Facket LDFSJB skickar en modekatalog till svenska företag.

Facket LDFSJB skickar en modekatalog till svenska företag.

Bild: LDFSJB

Dagens ETC

Anställda vid det amerikanska logistikföretaget Bergen logistics larmar om undermåliga arbetsvillkor. Nu tar de till en ovanlig metod, och skickar en modekatalog till företagets kunder. Bland dem finns flera svenska modejättar.

– Vi vädjar till dem att prata med Bergen logistics att ta hänsyn till våra löner, sjukförsäkring och arbetsvillkor, säger Bergenanställda Eva Lopez.

Kommentera

Elanders-ägda Bergen logistics är ett amerikanskt logistikföretag som de senaste åren har anklagats för antifackliga metoder, något som Dagens ETC tidigare har rapporterat om. Sedan oktober 2025 förhandlar företaget om ett kollektivavtal med det nyvalda facket LDFSJB. Hur det går? Hittills, sådär.

De organiserade arbetarna har flera klagomål. På måndagen skickar facket en katalog till chefer och styrelseledamöter på Ganni, Marimekko och Acne studios, som anlitar Bergen logistics för lager- och logistiktjänster. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.