Hoppa till innehållet

Stockholm

Debatt: Personalen betalar priset för privatiserad trafik

Dagens ETC

Gång på gång larmar bussförare om stress, försämrade scheman och indragna raster. Det är dags att vi tar vittnesmålen på allvar och gör det enda rätta: tar tillbaka busstrafiken i egen regi.

Det här är en debattartikel.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Återigen larmas det om ohållbara arbetsförhållanden för bussförare. ”Vi riskerar att dö”, löd rubriken när TV4 rapporterade om situationen hos Nobina i södra Stockholm nyligen. Stress och sjukskrivningar riskerar att leda till för tidig död, varnar personalen.

Varningsklockorna är tydliga: systemet med privatiserad kollektivtrafik fungerar inte.

Redan när Nobina tog över trafiken i januari varnade facket för att det låga priset som vann anbudet skulle gå ut över både resenärer och personal. Exakt så blev det. Chaufförerna vittnar nu om scheman och arbetstider som gör återhämtning omöjlig – arbetsförhållanden så pressade att de utgör en risk för liv och hälsa.

Vem vill egentligen färdas med en förare som tvingats köra sex dagar i rad, ibland upp till tolv timmar långa arbetspass?

Det är skamligt att arbetsmiljön för dem som kör våra bussar och tåg, med ansvaret för trafikanter varje dag, inte har förbättrats. Tvärtom har varje ny upphandling lett till att villkoren blivit sämre. Vem vill egentligen färdas med en förare som tvingats köra sex dagar i rad, ibland upp till tolv timmar långa arbetspass? Istället för att åtgärda arbetsmiljön med hållbara scheman och en tidtabell som går att köra efter lägger man skulden på förarna när något går fel.

Vänsterpartiet har länge drivit på för att SL ska ta tillbaka kollektivtrafiken i egen regi. Därför är det glädjande att vi nu fått igenom ett beslut i trafiknämnden, att busstrafiken i Upplands Väsby och Sigtuna ska tas över och köras av SL från och med sommaren 2029. Det är ett litet steg, men ett avgörande systemskifte. Pengar som i dag går till företagens vinster kan i stället gå till bättre arbetsvillkor, högre kvalitet och hållbar trafik.

Moderaterna rasar och menar att vi vill ”backa in i framtiden”. Men faktum är att det är privatiseringen som tagit oss tillbaka till tiden innan arbetsmiljöreformer. Ett yrke som förr stod för trygghet och stolthet präglas i dag av otrygghet och ohälsa. Bussdepåerna som en gång i tiden var attraktiva arbetsplatser har nu en allt högre medelålder och stora svårigheter att rekrytera och behålla yngre personal.

Det är hög tid att dra lärdom. Kollektivtrafiken är en samhällsbärande funktion. Den måste drivas med fokus på resenärerna och de anställda, inte på kortsiktig vinst. Därför behöver hela kollektivtrafiken steg för steg tas hem i egen regi.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.