Hoppa till innehållet

Sjukvård

Debatt: Inte rimligt att Kry raggar patienter på stan

Jonas Lindberg (V), oppositionsregionråd Region Stockholm,  är kritisk till nätläkarbolaget Kry:s nya marknadsföringsmetod.

Jonas Lindberg (V), oppositionsregionråd Region Stockholm, är kritisk till nätläkarbolaget Kry:s nya marknadsföringsmetod.

Bild: Anna Darvik

Dagens ETC

Kriget om Stockholms lukrativa patienter har flyttat ut på stan. Det är dags att förbjuda påflugna säljare som vill att du ska byta vårdcentral på vägen till tunnelbanan, menar Vänsterpartiet.

Det här är en debattartikel.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Nätläkarbolaget Kry, som numer även har fysiska vårdcentraler, har tagit efter elnätsföretag, välgörenhetsorganisationer och mobiloperatörer för att locka patienter till sin app och sina mottagningar. Unga killar och tjejer får genom marknadsföringsbolag i uppgift att snacka med folk på stan och få dem att lista sig hos Kry. Med paddan i högsta hugg pressar de på och vill ha ett snabbt svar. 

Vill du lista dig hos Kry här i dag?

Olika argument framförs till varför man ska lista sig hos nätläkaren. Du vet väl att du inte kan använda alla funktioner i Kry-appen om du inte är listad hos en Kry-vårdcentral?

Marknadsföringsmetoden har redan genererat klagomål till regionen. En person vittnar om att hen hade hört unga personer få erbjudande om gratis dietist eller sjukgymnastbesök om man är under 20 år gammal och listar sig hos Kry.

Enligt Region Stockholm balanserar Kry på gränsen för vad som är tillåtet när det gäller marknadsföring av sjukvård. Men även om det här skulle vara okej i juridisk mening måste vi ställa oss frågan om stockholmarna verkligen vill och behöver ha påflugna patientraggare på stan i sin vardag?

Det blir lukrativ business om man lyckas lista personer som är unga och friska. 

För varje listad patient i Region Stockholm får en vårdcentral en klumpsumma på cirka 4 000 kronor per år. Det låter kanske inte så mycket, men det blir lukrativ business om man lyckas lista personer som är unga och friska och inte behöver mycket vård. Är patienten äldre eller bor i ett utsatt område blir summan betydligt högre. Av Krys 27 vårdcentraler med 247 000 listade patienter ligger nio i Stockholm. Om en tredjedel av deras listade patienter finns i Stockholm får de alltså in minst 330 miljoner kronor per år enbart i listningsersättning här. 

Kry har tidigare fått skarp kritik för att försöka få alla som använder deras app att lista sig hos dem. Medier har återkommande rapporterat om patienter som använt appen och blivit listade utan att de förstått det. Marknadsföring ute på stan riskerar att sätta patienter i samma sits. Man fattar snabba beslut utan att riktigt förstå konsekvenserna.

Man kan ju undra om vård ska få säljas på samma sätt som parmesanost eller mobilabonnemang? Är det rimligt att man ska bli påhoppad på stan av någon som ber en ta ett väldigt stort beslut om sin sjukvård och hälsa momentant på det sättet? Det tycker inte vi. Marknadsföringsreglerna måste skärpas och uppsökande reklam förbjudas. 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.