Analys
Ulrika Lindahl: Buschs djävulshälsning till pingstvänstern
Ebba Busch lämnar bröllopet mellan Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson och Matilda Kärnerup i Slottslängorna Sölvesborg på lördagen.
Bild: Johan Nilsson/TTDagens ETC
Ebba Busch går på SD-ledarens bröllopsfest, låter sig fotograferas med minst sagt kontroversiella profiler och lämnar festen med handen höjd i djävulstecknet som Kiss-Simmons försökt ta patent på. Det är på inget sätt en olyckshändelse utan en testballong inför att släppa in SD i regeringen.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Från Ebbas köttbullar till Ulfs pepparkaksmys – så har SD närmat sig makten
USA har hittat ett problem i öst – och det är inte Ryssland
Nya och större flyktingströmmar från Syrien kan vara att vänta
USA:s terrorklassning gör Maduro till en ny Bin Laden
SD vill nu göra hets lagligt – ett tecken på gott självförtroende