Timo Sundberg har gått bort

ETC på Twitter

ETC_redaktionen: Kom förbi Katrineholm nästa lördag. Du lär dig göra grön el! http://t.co/fJ1g0LiM

ETC_redaktionen: Läs hela granskningen av Volvos vinster här: http://t.co/fh5s17Cw http://t.co/4q9RKfn0

ETC_redaktionen: Volvos nye vd tjänar lika mycket som 111 arbetare. Är det rimligt? Vad tycker du?... http://t.co/DcUUX4O4

ETC_redaktionen: Förra veckan skrev Ida Gabrielsson en ledare om "rasismen i krisens spår". Hur ska vänstern vända utvecklingen?... http://t.co/P2BUs7CY

ETC_redaktionen: Hemlösa migranter kan inte få tak över huvudet någonstans i Stockholm. Borde kommunen ta ett ansvar, tycker ni? http://t.co/QR9CMalo

ETCs nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETCs nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.

Missförstånd om utsläppsrätter

tisdag, september 20, 2011 - 19:05
NYHET

Regeringen planerar inte att sälja Sveriges utsläppsrätter. Nyheten som florerade på nätet är ett missförstånd, enligt Miljödepartementet. Uppgiften i höstbudgeten handlar om att auktionera ut utsläppsrätter till företag.

På tisdagskvällen spreds en uppseendeväckande nyhet från höstbudgeten. Regeringen säljer svenska folkets sparade utsläppsrätter. Men enligt Olle Björk, tjänsteman på Miljödepartementet, är det inte sant.

– Sverige kommer inte sälja sina ackumulerade utsläppsrätter. Det hela är ett missförstånd, säger Olle Björk.

Nyheten publicerades på SVT debatt där riksdagsledamoten Jens Holm (V) påstod att höstbudgeten ”finansieras med försäljning av utsläppsrätter”. Han hänvisade till en fotnot i budgeten med formuleringen: ”Inklusive bedömning av inkomsterna från försäljning av utsläppsrätter inom EU:s utsläppshandelssystem.”

Många reagerade starkt. Maria Wetterstrand, före detta språkrör för Miljöpartiet, twittrade:

”Alltså, först säga ansvar 22 gånger i regeringsförklaringen. Sen fullständigt ansvarslöst tillintetgöra alla miljöansträngningar sen 1990?”

De rödgröna partierna har tidigare aviserat att utsläppsrätterna måste annulleras och inte säljas till andra länder.

Olle Björk förtydligar att det alltså inte handlar om att göra sig av med sparade utsläppsrätter:

– Den fotnoten handlar om auktionering av framtida utsläppsrätter till företag. Det är en linje som Sverige har haft under tio års tid. Utsläppshandelssystemet innebär att man istället för att som tidigare dela ut dem gratis går till ett system där företagen betalar för sina utsläppsrätter, säger Olle Björk.

Jens Holm tar del av detta när han är på väg från riksdagen:

– Det var ju bra! Då fick vi i alla fall besked om det.

Han är dock mycket kritisk mot den klimatpolitik som regeringen presenterar i höstbudgeten.

– Intäkter från utsläppsrätter ska inte gå direkt in i statsbudgeten. 50 procent ska till klimatåtgärder. Tillspetsat kan man säga att utsläppsrätterna får finansiera Borgs skattesänkningar. Det är helt oacceptabelt.

Vad som händer med Sveriges sparade utsläppsrätter är ännu oklart.

– Det finns inget besked i denna budget, kanske dröjer det till 2014. Men det är bara att fortsätta ligga på, säger Jens Holm.

Eigil Söderin

Andreas Gustavsson

Kommentarer

Skriv ny kommentar

Vi modererar din kommentar. Det innebär att allt först blir läst innan det publiceras. Därför kan du uppleva en viss fördröjning. Tänk på att hålla dig till saken och behandla andra debattörer med respekt.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.