Mikael Wiehe
onsdag 8 sep
Veckans ledare

"Likheter mellan FP och SD"

Ledarstick

Valfläsket

Debatt

Brev till Jesper Bengtsson

Många missnöjda med sommarjobbet

Hundratals ­aktivister fängslade

Life during wartime

Ge fan i min personliga integritet

Kalendarium

ETC:s nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC:s nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.


Namn:

E-postadress:


Grönmålare. Miljöminister Andreas Carlgren tilldelas Svenska Greenwashpriset – en inte helt ärofylld utmärkelse. Bild: Victor BrottGrönmålare. Miljöminister Andreas Carlgren tilldelas Svenska Greenwashpriset – en inte helt ärofylld utmärkelse. Bild: Victor Brott

Årets grönmålare

2010-07-08

Andreas Carlgren har tilldelats det allt annat än hedervärda Svenska Greenwashpriset för sitt ihärdiga försvar av Förbifart Stockholm.

Priset delades ut av Miljöförbundet Jordens Vänner, MJV, under Almedalsveckan. Bakgrunden till vinsten är att regeringen i september förra året gav tillstånd för Förbifart Stockholm – Sveriges största och dyraste motorvägsprojekt genom tiderna. Miljöminister Andreas Carlgren försvarar Förbifarten och har bland annat kallat den ”ett miljö- och klimatalternativ för Stockholm” och ”en E4:a för framtidens miljövänliga bilar”.

– Andreas Carlgren är en värdig vinnare av detta pris. Förbifarten framställdes från regeringshåll som en miljöinsats. Att det är just miljöministern som påstår att Förbifarten är miljövänlig gör honom klart värd priset, säger Ellie Cijvat, ordförande för MJV.

Överlägsen vinnare
Andreas Carlgren vann överlägset, med 61 procent av rösterna, trots tuffa motståndare som bland annat BP:s Carl-Henrik Svanberg. Svanberg nominerades till det oönskade priset för BP:s hanterande av oljeläckan. BP, British Petroleum, vill förknippas med begreppet Beyond Petroleum och sina satsningar på förnyelsebar energi, samtidigt fortsätter bolaget att borra efter olja på allt djupare vatten. Oljebolaget hävdar på sin hemsida att det strävar efter att producera energi som är ”säker och inte skadar miljön” och att det satsar på sol och vind. Ett typiskt sätt att grönmåla ett företag enligt MJV.

– Greenwashing är att sätta grön fernissa på sin verksamhet. Till exempel kan ett företag framhäva att de jobbar jättemycket med förnyelsebar energi men samtidigt hålla tyst om och låta bli att göra något åt den höga andelen kolkraft. Greenwash är att undvika riktiga miljöåtgärder och istället lägga pengar på att skapa en grön image, säger Ellie Cijvat.

Övriga kandidater
De övriga kandidaterna till Sveriges första Greenwashpris var det svenska drivmedelföretaget OKQ8 som under sommaren 2010 hyr ut så kallade miljöbilar med uppmaningen ”njut av miljön i sommar”. Energibolaget Fortum nominerades för kampanjen Grekisk kärnkraft. Reklamen inriktar sig på att Fortum använder olivkärnor som biobränsle, men i verkligheten utgör olivkärnorna endast en procent av bränslet i Värtaverket medan kol står för hälften.

Den sista kandidaten var Shell som under mottot ”Skåne naturgas – för framtiden” utför provborrningar efter det fossila bränslet naturgas i Hörby, Tomelilla och Sjöbo.

Carlgren vann trots hård konkurrens. Hur kommer det sig?
– Jag tolkar det som att just Förbifartsbeslutet och regeringens miljöprofil som helhet är något som upprör väldigt många människor. Omröstningen är ett tecken på att folk är missnöjda med beslutet.

Hur har miljöministern reagerat på det ovälkomna priset?
– Vi har tyvärr inte fått någon respons från Carlgren själv. Vi hade gjort ett diplom till honom men tyvärr kom han inte och tog emot det. Jag hoppas att vi får tillfälle att diskutera våra synpunkter någon gång.
– Vi är jätteglada över att vi fått så mycket uppmärksamhet och att så många röstat.

Sofia Lundgren
sofia.lundgren@etc.se
08-410 35 716


FAKTA: Greenwashing

– Greenwashing (på svenska: grönmålning/gröntvättning) är ”vilseledande information som sprids av en organisation för att presentera en miljöansvarig bild av sig själva” enligt The Concise Oxford English dictionary.
– Greenwashing är särskilt populärt inom industrier som är långt från miljövänliga, till exempel olje- bil- och bioteknikindustrin samt inom kärnenergisektorn.


Taggar
, , ,

Klicka på taggen för att läsa fler artiklar inom samma ämne


Skriv ut | | RSS | |




Fler artiklar i samma kategori





Prova Camino!

 

Reklam: ecoshopping.se

 

Textarkivet
  
Frihet

 

Dagens Arena

 

Stefan Sundströms nya skiva

 

Marknadsmyter av Daniel Ankarloo

 

ETC-chili

 

ETC:s Bloggportal

Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.


 

 


ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar

Kloka hem

 

Ordfront

 

KulturStan