ETC på Twitter
ETC_redaktionen: Kom förbi Katrineholm nästa lördag. Du lär dig göra grön el! http://t.co/fJ1g0LiM
ETC_redaktionen: Läs hela granskningen av Volvos vinster här: http://t.co/fh5s17Cw http://t.co/4q9RKfn0
ETC_redaktionen: Volvos nye vd tjänar lika mycket som 111 arbetare. Är det rimligt? Vad tycker du?... http://t.co/DcUUX4O4
ETC_redaktionen: Förra veckan skrev Ida Gabrielsson en ledare om "rasismen i krisens spår". Hur ska vänstern vända utvecklingen?... http://t.co/P2BUs7CY
ETC_redaktionen: Hemlösa migranter kan inte få tak över huvudet någonstans i Stockholm. Borde kommunen ta ett ansvar, tycker ni? http://t.co/QR9CMalo
ETCs nyhetsbrev
Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETCs nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.
Sök
Senaste nytt från ETC förlags tidningar
Invanda uppfattningar om sexualitet
I somras dömde hovrätten i Skåne och Blekinge en 15-årig pojke till samhällstjänst för sexuellt utnyttjande av barn. Han fick också betala 15 000 kronor i skadestånd till offret, hans 13-åriga flickvän.
Paret hade varit ihop i ungefär ett halvår, var enligt egen utsago kära och hade ömsesidigt önskat sex. Ändå kunde man inte säkert säga att samlaget inte inneburit en kränkning av flickan, menade hovrätten, som ändrade tingsrättens friande dom.
Målet är ovanligt men inte unikt. Det händer att någon, oftast en förälder, anmäler frivilligt sex mellan två parter som befinner sig på varsin sida om 15-årsstrecket. Alla sexuella handlingar mot en person som är under 15 räknas numera som våldtäkt, och även om lagen inte primärt syftar till att kriminalisera sex mellan tonåringar blir det ibland ändå effekten.
Om en anmälan väl går till domstol hjälper det inte nödvändigtvis att ungdomarna är nästan jämnåriga och förälskade, eller att den yngre av dem själv säger att hon ville. Hon, ja. För det brukar vara en hon.
Enligt en genomgång från TT tycks det nämligen finnas en könsdimension i hur målen om sexuella övergrepp mot en frivillig tonåring hanteras.
Om det är pojken som är äldre än flickan är risken för åtal och fällande dom betydligt högre än om flickan är äldre och alltså den som är förövare. Detta trots att flickor rent allmänt antas utvecklas lite tidigare. TT refererar i sin genomgång till ett fall i våras då en 16-årig flicka inte bara friades efter sex med två 13-åriga pojkar, utan i domen rentav pekades ut som den som snarare blivit utnyttjad.
Det är svårt att veta vad som hänt i enskilda fall. Självklart kan en 16-årig flicka utnyttjas av 13-åriga pojkar, självklart kan en 13-årig flicka vara så omogen och relationen till den 15-årige pojkvännen så ojämlik att sex bör ses som ett övergrepp.
Men vi har också en invand uppfattning om kvinnors sexualitet som innebär att de aldrig egentligen vill, att de alltid är offer för någon annans sexdrift. Kvinnliga brottslingar behandlas allmänt mildare av rättsväsendet. I Sverige döms kvinnor exempelvis oftare till vård än män, också för lika grova brott. Vår syn på kvinnor går inte ihop med vår syn på den som utövar våld.
Särskilt när det gäller sexbrottsmål ses manliga offer till kvinnliga förövare som medskyldiga, brottet höhöas bort utifrån den eviga uppfattningen om män som ständigt sexuellt intresserade. I en engelsk undersökning från 1994 sade hela 86 procent av utsatta pojkar att de först inte ens blivit trodda när de berättat om övergrepp från kvinnor.
Pojkar som utsätts för övergrepp får se dem bagatelliserade av omvärlden, samtidigt som flickors helt frivilliga sexuella erfarenheter blir till rättssaker.
Om svenskt rättsväsende dömer ungas handlingar helt olika beroende på kön är det förfärligt. Ändå känns det inte alls osannolikt. Så djupt sitter våra tankar om sexualitet och våld, om kvinnligt och manligt. Just detta var kärnan i det samtal i vintras om sex och missförstånd och övergrepp som kallades #prataomdet. Vi har sannerligen inte pratat färdigt.




























Kommentarer
Tyvärr genomsyrar denna syn på kön och sexualitet hela samhället. Inte minst feminismen.
Det finns mycket få forum för människor med vänsteråsikter. För liberaler finns i princip all tryckt media. Varför ge utrymme till en liberal debattör i Sveriges i princip enda vänstermedia? Kan någon förklara varför Isobel - liberal debattör - skriver för ETC?
Jag tror att en tidning enbart mår bra av att rymma tankar från vitt skilda ideologier, oavsett politisk hemvist. En bredd av tankesätt lyfter debatten och gör att det blir högre till tak. Tidningar enbart för likasinnade är ute på tunn is, oavsett om de står till höger eller vänster.
jag tycker att du är ute på väldigt hal is. Det handlar väl om vad man skriver och inte vem man är som skriver?
// Martin Senter
Det jag uppskattar mest hos ETC är att de inte går enligt partiboken. Det intressanta är vad som skrivs inget annat. Att ETC har låtit Fredrik Segerfeldt och Adam Cwejman skriva hos sig visar på att de är den enda tidningen som i mina ögon står för sann journalistik.
Att tramsa om att tidningen blir liberal på grund av att en av skribenterna är (social)liberal är bara trist.
Ida: Var vänlig kommentera artikeln istället för personen. Håller du med om det som står i artikeln eller inte? Vad tycker du själv om problematiken?
Jo. Argh. Enligt Handbok i Rättspsykologi (Granhag & Christianson) gäller denna ojämlikhet tyvärr inte bara fall där båda varit frivilliga tonåringar. De citerar t.ex. på sid. 192 en studie av Fällman och Christianson (1999), som undersökte de 110 kvinnor som under 1 januari 1990 till 30 juni 1994 anmälts för sexualbrott mot barn under 15 år i Sverige. Relativt få av dessa gick vidare till åtal, men av dessa dömdes majoriteten (78%), 17 st. Huvudsaken av dessa hade förgripit sig på sina egna barn, oftast en flicka. Det vanligast straffet var skyddstillsyn, ibland kombinerat med vård. Bara fyra kvinnor fick fängelse, det vanligaste straffet för män i samma kategori.
Är det inte ganska talande att det krävs en liberal debattör för att ta upp denna problematiken?
Jag blir så trött på den här argumentationen. Om du inte har läst/hört vänsterinriktade debattörer ta upp precis den här problematiken så beror det bara på att du inte läst tillräckligt många vänsterinriktade debattörer skulle jag vilja säga. Jag har t.ex. själv skrivit om precis det här på min blogg (även om den inte är speciellt välbesökt, det får erkännas) - detta är INTE på något sätt ett ämne som inte skulle ligga varmt om hjärtat på alla som kallar sig feminister, oavsett var på vänster/högerskalan.
Well, jag har aldrig sett någon vänsterdebattör, eller för den delen vänsterfeminist ta upp frågan i någon betydande tidning. Din privata blogg ändrar inte detta. Jag har även följt diskussionen på diverse feministiska sajter i flera år, och aldrig heller där sett någon vänsterfeministisk debattör ta upp frågan. Så något större problem tycks detta inte ses som. Ergo: Vänsterfeminister är oftast sexister.
Nej snälla, snöa inte in på meta-diskussionen nu, vem som får tycka vad/var! Om du länkar till din blogg Anja FG, så vill jag gärna läsa!
Det är lätt att tycka om saker, men det är intressantare att läsa tyckanden från dem som har satt sig in i sakerna.
Det väsentliga här är ifall rättsprocessen ofta frångår det som står i lagen om just de särskilda fall när åldersskillnaden är liten: "Är vid sexuellt utnyttjande av underårig ... skillnaden i ålder och utveckling mellan den som har begått gärningen och barnet ringa, får åtal väckas av åklagaren endast om åtal är påkallat ur allmän synpunkt." Man ska alltså absolut inte åtala alla tonåringar som har sex bara för att en av dem är under femton. Ett enkelt mått på hur stor andel av de fall som polisanmälts som också gått till åtal - jämfört med fall där åldersskillnaden är stor - hade väl varit på sin plats.
Det är inte särskilt svårt att undersöka hur det förhåller sig med den saken. Men det är förstås ännu lättare att bara dra till med "Pojkar som utsätts för övergrepp får se dem bagatelliserade av omvärlden, samtidigt som flickors helt frivilliga sexuella erfarenheter blir till rättssaker." Grunden för det påståendet är en sju år gammal undersökning från ett annat land och ett enskilt rättsfall.
Visst är det möjligt att Isobel Hadley-Kamptz kan ha rätt i sin slutsats, men hon har inte något belägg för den - inte i den här artikeln i alla fall.
Isobel har tittat på de aktuella domar som finns, och sett att närmast identiska fall bedömts olika beroende på kön. En slutsats som mycket väl kan dras utifrån det material hon har använt sig av. Materialet kan kompletteras, men slutsatsen är inte avhängig att alla fall som inte ens gått till åtal studerats. Det finns en tydlig könsorättvisa i detta.
Jag förstår inte heller varför jag ska behöva läsa borgerliga och anti-feministiska krönikor i etc. Jag skiter i om det är just Isobel Hadley-Kamptz eller nån annan liberal vi pratar om - dom åsikterna kan jag läsa överallt i borgarmedia. I etc trodde jag tanken var att jag skulle få läsa alternativa åsikter och funderingar?
Vad man nog ska väga in i det här utöver våra föreställningar om sexualitet hos flickor resp pojkar är flickorna resp pojkarna i sig.
Det är en betydande skillnad i hur flickor/kvinnor resp pojkar/män interagerar med omvärlden. De förra gör det ofta genom, och förväntas göra det, prat och uttryck av känslor till skillnad mot de senare. En flicka kan ofta berätta på ett sätt och med ord som vuxna kan relatera till. Det kan komma gråt och då förstår man att det hon berättar är jobbigt. Tårarna kan komma från att situationen i förhörsrummet är jobbig men så långt tänker man nog inte. Pojkar har inte ett språk för känslor på samma sätt och inte heller tårar att ta till. Snarare gör han väldigt mycket för att stänga av tårarna genom att koppla bort saker som leder till dem.
Det handla alltså inte bara om vår syn på sexualiteten utan på hur pojkar resp flickor kan uttrycka sig, hur vi förväntar oss att de ska uttrycka sig och hur vi tolkar deras sätt att uttrycka sig eller inte uttrycka sig.
Den många välmenande tankar som finns om sexualitet behöver vi snarast bryta med. Ingenting blir bättre av att vi ersätter gamla fördomar med vad som faktiskt är nya fördomar.
Skriv ny kommentar