Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC:s nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.
Efter första världskriget förespråkade den franske historikern och litteraturkritikern Henri Massis (död 1970) ett ”korståg” mot de faror som hotade västerländska värden och idéer mot bakgrund av att koloniserade nationer över hela världen var i uppror.
”Framtiden för den västerländska civilisationen, för själva mänskligheten är hotad…Varje resande, varje utlänning som har tillbringat en tid i Fjärran Östern håller med om att människornas sätt att tänka har ändrats mer under de senaste tio åren än under tio århundraden.
Den gamla, lättsamma undergivenheten har ersatts av blind fiendskap – ibland renodlat hat, bara väntande på rätt tillfälle för att handla. Från Calcutta till Shanghai, från Mongoliets stäpper till Anatoliens slätter vibrerar hela Asien av en blind längtan efter frihet. Dessa folk erkänner inte längre den överhöghet som Västerlandet så länge har tagit för given alltsedan Jan Sobieski definitivt hejdade de turkiska och tatariska invasionerna vid Wiens murar. Istället strävar de efter att återskapa sin enighet mot den vite mannen, som de vill besegra.”
Det här skrev han i samma veva som den stora, av Storbritannien genom Balfourdeklarationen 1917 understödda, judiska invandringen och koloniseringen av Palestina började. Samma fruktan för “orientalerna” kan man se idag, i en modernare tappning präglad av slutet på det kalla kriget, attackerna mot USA den 11/9 2001, krigen mot Irak och Afghanistan, hotfullheten mot Iran och Nordkorea och – inte minst – den förändrade globala världsordningen genom Kinas och Indiens växande ekonomiska makt.
Den här synen på icke-européer ledde bl a till den självförhärligande och uppblåsta tanken, att Europa hade en historisk uppgift att civilisera de underlägsna folken, eller raserna för den delen. ”The white man´s burden”.
Men bara den som fullt ut erkänner andras människovärde kan kallas civiliserad. Om det var något den vite mannen inte erkände så var det detta, och alltsedan slavtrafikens dagar har han också förvånats över att de han velat ”civilisera” har gjort motstånd. I grunden har västerländsk ”civilisation” i historien betytt utrotning av ”barbarer” – amerikanska indianer, afrikanska slavar, araber, muslimer, aboriginer, kineser, indier, judar, slaver och idag afghaner, irakier, palestinier. Här skulle Forum för levande historia kunna göra en insats genom ett stort upplagt projekt: ”Europas brott mot mänskligheten. Penningpungen, svärdet och korset på plundringståg över klotet”.
Mot den här bakgrunden blir också det nuvarande utrotningskriget mot palestinierna mer begripligt. Det är bara en fortsättning på en drygt fem sekler gammal västerländsk kolonisations- och fördrivningspolitik. Därför gäller inte heller ”världssamfundets” resolutioner och konventioner i Palestinakonflikten för staten Israel. När får vi se en Nordic Battle Group som skyddar civilbefolkningen i Gaza, Carl Bildt?
Herodotos

Länkarna kommer från Twingly och ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar
Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.
ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar