Mikael Wiehe
fredag 3 sep
Veckans ledare

Bonus och bidrag blev fiasko

Ledarstick

Valfläsket

Debatt

SJ – vart tog du vägen?

Många missnöjda med sommarjobbet

Kina hårdsatsar i Sydamerika

Life during wartime

Ge fan i min personliga integritet

Kalendarium

ETC:s nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC:s nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.


Namn:

E-postadress:


Frys handelsavtalet med Israel

2008-12-30

Israels bombningar av Gaza fortsätter. Hundratals döda på några dagar. Fruktansvärt.
EU är medskyldigt till detta dödande. Israel har ett av EU:s mest förmånliga handelsavtal. Dessutom planerar EU nu att fördjupa detta. Detta är att belöna en krigisk ockupationsmakt. Oacceptabelt!
Sverige och EU skulle kunna stoppa Israels dödande. Om EU bara hotade med att frysa frihandelsavtalet är jag övertygad om att Israel skulle stoppa bombningarna. EU är Israels främsta handelspartner och i det så kallade associationsavtalets inledning finns krav på att Israel måste respektera mänskliga rättigheter för att avtalet ska gälla. Att detta nu har kränkts är mer uppenbart än någonsin.
Hittills har EU varit ovilligt att använda handelsavtalets människorättsklausuler. Mot andra länder har man däremot agerat, exempelvis Uzbekistan 2005. Problemet med Israel är att det inte finns något medlemsland i EU som driver att handelsavtalet ska frysas. Sverige skulle göra det, och därmed vidta konkret politisk handling mot Israels våld.
Stoppa Israels bombningar. Frys handelsavtalet!

Jens Holm, EU-parlamentariker (v)


Skriv ut | | RSS | |




Fler artiklar i samma kategori





Prova Camino!

 

Reklam: ecoshopping.se

 

Textarkivet
  
Frihet

 

Dagens Arena

 

Stefan Sundströms nya skiva

 

Marknadsmyter av Daniel Ankarloo

 

ETC-chili

 

ETC:s Bloggportal

Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.


 

 


ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar

Kloka hem

 

Ordfront

 

KulturStan