Varuhuset.etc.se
onsdag 17 mar
Veckans ledare

Vapenexporten saknar legitimitet

Ledarstick

Ingen abortturism

Debatt

Dags för konkret handling

Ingen färjestrejk i påsk

Turkiet förbjuder insemineringsresor

Rapporter

Inlägg om Rut

Kalendarium

ETC:s nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC:s nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.


Namn:

E-postadress:


Dags för bilfri innerstad!

2008-06-16

Bilarnas belägring av Stockholm är ingen naturlag – runt om i Europa och världen finns inspirerande exempel på städer som skapat bilfria centrumzoner. Vänsterpartiet menar att ett modernt och hållbart Stockholm har allt att vinna på att gå samma väg.

Stockholm har precis som
så många andra städer anpassats allt mer efter bilismen. Dagens politiska majoritet förutsätter att trafiken ska fortsätta öka och vill ytterligare cementera bilsamhället genom att satsa på ännu fler motorvägar. Vänsterpartiet tycker stället att det är dags att vända utvecklingen och satsa på en människo- och miljövänligare stad med kollektiva lösningar. Ett stort steg i den riktningen vore att göra innerstaden till en bilfri zon. Omvandlingen bör ske i etapper, med början i de äldre områdena och Cityområdet, med taxi, färdtjänst, utryckningsfordon och vissa varutransporter undantagna från bilförbudet.

Idag dör uppskattningsvis 500 personer i Sverige varje år i förtid på grund av den ohälsosamma utomhusluften. Det är ingen hållbar situation. En bilfri innerstad skulle dessutom göra staden vackrare, med attraktivare offentliga miljöer och ett rikt gatuliv där barn kan leka lugnt på gatorna utan ett ständigt trafikbuller ringande i öronen.
Inte minst är det nödvändigt att vi tar oss ur bilberoendet för att komma tillrätta med det akuta hotet om klimatförändringar. Vägtrafiken är den största källan till våra utsläpp av växthusgaser, står vi passiva inför klimatproblemet är det mänsklighetens hela framtid som står på spel.

Bilfria innerstäder är inga omöjliga fantasier utan finns redan på flera håll i världen, bland annat i tyska Freiburg. Beslutet att stänga Freiburgs stadskärna för biltrafik möttes av protester från näringsidkarna som menade att centrum skulle utarmas. Resultatet av den bilfria zonen blev istället tvärtom att försäljningen ökade. Samma fenomen har gått igen i många av de städer som fredat sina centrum från bilar. Handeln har till en början varit emot, men sedan stöttat bilfriheten när den väl genomförts och visat sig öka omsättningen tack vare den attraktivare miljö som skapats.
Gent, Belgiens tredje största stad, har sedan drygt tio år tillbaka en bilfri stadskärna. I schweiziska Zermatt är privatbilar förbjudna, men eldrivna taxibilar och bussar transporterar passagerare och varor. Fler exempel på städer med bilfria zoner är Köpenhamn, holländska Groningen, franska Strasbourg och brasilianska Curitiba. Venedig har med sina kanaler och trånga gator av naturliga skäl alltid varit en bilfri stad, och istället förlitat sig på en väl fungerande gång- och cykeltrafik samt vattenburen kollektivtrafik.

Så kallade miljöbilar är inte en tillräcklig lösning på problemen. De orsakar också föroreningar, trängsel, buller och trafikolyckor. För att inte tala om problematiken i att framställa alternativa bränslekällor. Miljöbilsboomen har minskat den genomsnittliga bilens utsläpp per mil under senare år, men de totala utsläppen har ökat eftersom vi fortsätter köra allt mer bil. Istället för att rulla vidare i privatbilismens spår, behöver vi därför styra över trafik till kollektivtrafiken. En kraftigt utbyggd kollektivtrafik av hög kvalitet kompletterat med fler infartsparkeringar, för både bil och cykel, måste bli receptet för framtiden.
Bilarnas herravälde över staden är inte oundvikligt - det är dags för oss människor att återta gatorna! Inget hindrar oss från att med en bilfri innerstad skapa en trevligare och hälsosammare stad, samtidigt som vi tar vårt ansvar i klimatfrågan.

Ann-Margarethe Livh (v), oppositionsborgarråd
Jens Holm (v), Europaparlamentariker


Skriv ut | | RSS | |


 

  1. Av: Jan Wiklund

    Det var väl vid den ståndpunkten Alternativ Stad stod 1969. Sen dess har vi förstått att det inte hjälper med att avsätta bilfria reservat. Det behövs en politik för att göra hela Stockholmsregionen mindre bilberoende. T.ex. genom – fler kollektivtrafiknoder – fler innerstadsdelar och tätare stad – bort med alla barriärer – gator istället för vägar och leder



       17 juni 2008, 11:30   


  2. Av: shervin shahnavaz

    Tack för artikeln. Roligt att alltfler börjar diskutera en bilfri Stockholm på allvar. Jag passar på och informerar om websidan www.bilfri.nu som kommer att vara ett forum för bilfria tankar. Jag länkar tiill denna artikel.



       19 juni 2008, 06:48   




Fler artiklar i samma kategori





Veckans omröstning

Vad tycker du om RUT?
Bra, alla kan behöva hjälp med städningen
Dåligt, skattepengar borde läggas på annat
Vet inte


Se resultat

Tidigare omröstningar
Utebliven tidning?

 

Textarkivet
  
Frihet

 

Dagens Arena

 

Stefan Sundströms nya skiva

 

Marknadsmyter av Daniel Ankarloo

 

Gör din egen el med ETC

 

ETC-chili

 

ETC:s Bloggportal

Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.


 

 


ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar

Lily of the valley

 

Ordfront

 

KulturStan