Mikael Wiehe
torsdag 2 sep
Veckans ledare

Bonus och bidrag blev fiasko

Ledarstick

Valfläsket

Debatt

SJ – vart tog du vägen?

Många missnöjda med sommarjobbet

Kina hårdsatsar i Sydamerika

Life during wartime

Ge fan i min personliga integritet

Kalendarium

ETC:s nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC:s nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.


Namn:

E-postadress:


Ship to GazaLastning av det grekisk-svenska fartyget Sofia. Bild: Ship to Gaza

Ship to Gaza bordat

2010-05-31

Så många som 20 personer kan ha dödats när israeliska soldater i morse bordade konvojen, enligt uppgift på internationellt vatten.

Igår fick Ship to Gaza – lastad med 10 000 ton humanitär hjälp, exempelvis betong och andra förnödenheter – ett fax från den israeliska sjöfartsmyndigheten, som förklarade att landet utvidgat sin ”säkerhetszon” till 68 sjömil.

Tidigt i morse – omkring klockan halv fem – inleddes en militär aktion.

”De försöker nu borda oss; OBS! INTERNATIONELLT VATTEN!” twittrade riksdagsledamoten Mehmet Kaplan (MP), som tillsammans med bland andra Henning Mankell och Mattias Gardell befann sig på konvojen.

Sedan har han inte uppdaterat ytterligare.

Ännu så länge är uppgifterna om vad som hänt oklara, men enligt en israelisk tv-kanal ska mellan 14 och 16 personer ha dödats när sex av de sju fartygen bordades. Turkiska källor anger dödstalet till 20.

Israels handelsminister Benjamin Ben-Eliezer hävdar i israelisk militärradio att de soldater som firades ner från helikoptrar blev angripna med ”batonger och tillhyggen”. Han preciserar inte om de dödade uteslutande är konvojdeltagare eller om det även inkluderar soldater.

Biträdande utrikesminister Danny Ayalon säger, enligt Jerusalem Post, att konvojen utgjorde en ”armada av hat och våld” och hade band till al-Qaida och Hamas.

– Deras intentioner var våldsamma, deras metoder var våldsamma och deras resultat var tyvärr våldsamma.

Israelisk militär talar om tio döda aktivister och två skadade soldater, samt hävdar att trupperna ska ha beskjutits.

60 personer ska ha dödats, enligt turkiska NTV.

Konvojarrangörerna har nu ingen kontakt med fartygen.

– Hur kan den israeliska militären angripa civila på det här sätter? säger Greta Berlin på Free Gaza Movement till Reuters.

– Tror de att de kan angripa vem som helst bara för att de urskillningslöst angriper palestinier?

Vi har under morgonen
försökt att nå flera av de totalt elva svenskar som följt med Ship to Gaza, dock utan resultat.

Mikael Löfgren, Ship to Gazas svenske talesperson, säger till Aftonbladet att dödsoffren ska ha inträffat på ett turkiskt fartyg. Där fanns det, enligt honom, två svenskar. På det grekisk-svenska fartyget Sofia ska ingen ha dödats, och det är också det enda i flottan som inte bordats och tvingats ändra kurs.

De bordade fartygen började på eftermiddagen anlända till israeliska hamnstaden Ashod.
Yoana Gonen från Coalition of Women for Peace i Tel Aviv kommer att närvara för att demonstrera:

- Vi i organisationen Coalition of Women for Peace känner solidaritet med de hjältemodiga aktivisterna som deltagit i Ship to Gaza och med den palestinska befolkningen. Vi blev alla förfärade över att höra om den israeliska arméns brutala dödande och sårandet av Ship to Gazas fredsaktivister. Förhoppningsvis kommer detta att leda till att det internationella samfundet öppnar sina ögon och ställer sig enade mot det våldsamma förtrycket av det palestinska folket.

Catherine Ashton, EU:s utrikeschef, beklagar händelsen och kräver att en utredning tillsätts.  samt att blockaden av Gaza hävs.

– Hon kräver ett omedelbart, uthålligt och ovillkorligt öppnande av gränsövergångar för att släppa in humanitär hjälp, kommersiella varor och personer till Gaza, säger en av Ashtons talespersoner till Reuters.

Vita huset:

– USA beklagar djupt förlusten av människoliv, ocj arbetar nu för att förstå omständigheterna kring denna tragedi.

I Sverige har de rödgröna kommit med ett gemensamt uttalande:

– Vi fördömer den israeliska militärens dödsskjutningar och övervåld mot de humanitära aktivister som försökt forsla förnödenheter till Gaza med båt. Aktionen är ytterst allvarlig och har den inträffat på internationellt vatten står detta helt i strid mot folkrätten.

– Israels blockad av Gaza gör hela området till ett gigantiskt utomhusfängelse där Israel kontrollerar allt som tillåts komma in eller ut. Detta har lett till ekonomisk katastrof, massarbetslöshet och lidande för Gazas beflolkning. För detta bär Israel ansvaret. Israels allt hårdare attacker mot fredligt motstånd liksom blockaden och ockupationen i hela Palestina måste få ett slut.

För regeringen – och UD – uttalade sig strax efter klockan tio kabinettssekreterare Frank Belfrage, som då haft möte med Israels ambassadör i Sverige, Benny Dagan.

– Det här är helt oacceptabelt och en mycket allvarlig situation, sa Belfrage.

– Det här är extra allvarligt med tanke på att det förekommer uppgifter om att det har inträffat på internationellt vatten.

Andreas Gustavsson

Idag hålls demonstrationer till stöd för Ship to Gaza:

Stockholm: Sergels torg, kl. 18.00

Göteborg: Gustav Adolfs torg, kl. 18.00

Helsingborg: Gustav Adolfs torg, Kl. 18.00 

Malmö: Gustav Adolfs torg, kl. 18.00

Uppsala: Stora torget, kl. 17.00

Jönköping: Rådhusparken, kl. 18.00

Karlstad: Stora torget, kl. 18.00



Taggar
, ,

Klicka på taggen för att läsa fler artiklar inom samma ämne


Skriv ut | | RSS | |


 

  1. Av: Hans Wåhlberg

    Blev tydligen mer än 1500 tecken i mitt inlägg. Måste bara få avsluta meningen som bröts.
    Alltså:
    Det förefaller dock fullständigt befängt att de, med risk för liv och hälsa, skulle bege sig via Cypern ut till denna konvoj för att medverka till att föra in vapen till Hamas.



       31 maj 2010, 11:32   


  2. Av: Roger

    Bojkott det enda rätta.



       1 juni 2010, 22:55   




Fler artiklar i samma kategori





Prova Camino!

 

Reklam: ecoshopping.se

 

Textarkivet
  
Frihet

 

Dagens Arena

 

Stefan Sundströms nya skiva

 

Marknadsmyter av Daniel Ankarloo

 

ETC-chili

 

ETC:s Bloggportal

Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.


 

 


ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar

Kloka hem

 

Ordfront

 

KulturStan