Annons för Varuhuset
Stefan Sundström på turné
fredag 30 jul
Veckans ledare

Dags för politikerna att vakna

Ledarstick

Vad kostar det?

Debatt

Stoppa USA:s bombningar

Tvångssteriliseringar kan avskaffas

Grönt ljus för GMO-majs

Håpas du trifs bra i fengelset

Atomålderns födelse

Kalendarium

ETC:s nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC:s nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.


Namn:

E-postadress:


Homofobisk lag har trätt i kraft i Litauen

2010-03-02

Från och med den 1 mars är det i Litauen förbjudet att offentligt förespråka samkönade äktenskap, jämlikhet inom äktenskap eller sprida uppgifter om hbt-personers rättigheter.

Lagen, kallad "Om skydd av omyndiga mot den skadliga effekten av offentlig information", antogs i juli förra året. Sedan dess har den kritiserats hårt av Europaparlamentet och flera internationella organisationer för att vara homofobisk och innehålla diskriminerande bestämmelser.

– Den här lagen inskränker yttrandefriheten och diskriminerar människor på grund av deras sexuella läggning eller könsidentitet. Den kommer att brännmärka homosexuella, och förespråkare för mänskliga rättigheter riskerar att censureras och bötfällas. Den här lagen hör inte hemma i dagens EU, säger John Dalhuisen, diskrimineringsexpert vid Amnesty i ett uttalande.

Sofia Lundgren


Taggar
,

Klicka på taggen för att läsa fler artiklar inom samma ämne


Skriv ut | | RSS | |




Fler artiklar i samma kategori





Prova Camino!

 

Reklam: ecoshopping.se

 

Textarkivet
  
Frihet

 

Dagens Arena

 

Stefan Sundströms nya skiva

 

Marknadsmyter av Daniel Ankarloo

 

ETC-chili

 

ETC:s Bloggportal

Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.


 

 


ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar

Kloka hem

 

Ordfront

 

KulturStan