Varuhuset.etc.se
måndag 15 mar
Veckans ledare

Vapenexporten saknar legitimitet

Ledarstick

Ingen abortturism

Debatt

Ett upprop för skogen

Lars Leijonborg ordförande för UR

Mineraler underblåser krig

Rapporter

Inlägg om Rut

Kalendarium

ETC:s nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC:s nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.


Namn:

E-postadress:


Till Cecilia Uddén

2009-09-01

Hej Cecilia,
På Ekots reportage med rubriken Ahmed river sitt eget hus i Jerusalem står det att ”Palestinierna upplever att de trängs ut med kontroversiella vräkningar och kritiserade husrivningar.” Är inte detta höjden av ”objektivitet”? Det är väl ändå ett faktum att de trängs ut, inte bara något som de ”upplever”?
Det är också talande att Ekot skriver om en palestinsk man som river sin ”olagliga” tillbyggnad, men man nämner inte ”olagliga bosättningar” utan skriver bara om ”bosättningar”. Israels ”bosättningar” är olagliga enligt internationell lag. Det är tydligen allmänt känt och fullständigt självklart för Ekots redaktion; det har Christer Fridén redan tillkännagett, då han för flera år sedan förklarade för mig att om man skulle nämna att israeliska bosättningar är olagliga så är det ungefär likvärdigt med att konstatera att jorden inte är platt. Så skulle du kunna förklara för mig hur det kommer sig att man, om man känner sig manad att påpeka att ett kök är olagligt, inte nämner att Israels bosättningar - vilka utgör ett mycket större rättsligt problem och ett huvudsakligt hinder för en fredsuppgörelse - är olagliga?
Du skriver: ”Jag har nästan aldrig sett en vuxen palestinsk man gråta tidigare, det ingår inte i kulturen, men jag vågar inte lägga armen om honom eftersom han är djupt religiös.” Istället för att lägga armen om honom, kanske du skulle ta och visa lite kurage i din rapportering och se till att bidra till att lite rättvisa skipas. Hur länge har du varit Ekots Mellanöstern-korrespondent? Hur lång tid tar det för dig att öppna ögonen och se det som vem som helst kan uppfatta inom 24 timmar?
SR borde verkligen skämmas för denna ynkliga och fega journalistik. Man vågar inte kritisera Israel, fastän alla vet att det är Israel som i stort sett har all makt i konflikten, och som samtidigt fortsätter sin rättsvidriga ockupation, med olagliga bosättningar, krigsförbrytelser, och närmast hysteriska anklagelser om antisemitism så fort någon hederlig journalist vågar skriva ett knyst om vilken av parterna som systematiskt begår lagbrott.
Men på Ekot tycks man inte våga yttra en stavelse om att Israels bosättningar är olagliga, medan det däremot uppenbarligen är hemskt viktigt att påpeka att ett kök är olagligt.
Detta är verkligen uselt. Under all kritik.

Chris Pastor


Taggar
, ,

Klicka på taggen för att läsa fler artiklar inom samma ämne


Skriv ut | | RSS | |


 

  1. Av: Uffe

    Man vill väl på SR inte bli anklagade för anti-semitism. (Vilket man riskerar att bli anklagade för ändå.)



       2 september 2009, 18:28   




Fler artiklar i samma kategori
Insändare 23/02





Veckans omröstning

Vad tycker du om RUT?
Bra, alla kan behöva hjälp med städningen
Dåligt, skattepengar borde läggas på annat
Vet inte


Se resultat

Tidigare omröstningar
Utebliven tidning?

 

Textarkivet
  
Frihet

 

Dagens Arena

 

Stefan Sundströms nya skiva

 

Marknadsmyter av Daniel Ankarloo

 

Gör din egen el med ETC

 

ETC-chili

 

ETC:s Bloggportal

Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.


 

 


ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar

Lily of the valley

 

Ordfront

 

KulturStan